DevOps – wprowadzenie

Dlaczego nie możesz znaleźć DevOpsa? Bo prawdziwych DevOps`ów nie ma 😀 No okay, kontrowersyjne zdanie to było, oczywiście są, ale jest ich naprawdę mało i za solidnego fachowca trzeba naprawdę dobrze zapłacić, fair enough! 

Czas na trudny temat w naszej rekrutacji, czyli jak to z tymi DevOpsami jest? Kim oni są? O co chodzi, że wiele osób szuka i tak ciężko o tego jedynego? 

Zacznijmy od krótkiego wprowadzenia. Mówiąc DevOps, raczej nie ma się na myśli osoby. Tak wiem, dziwne 🙂 Ta nazwa odnosi się do swego rodzaju ideii, której celem jest usprawnić cały proces wytwarzania danego oprogramowania, aby było szybciej, lepiej, sprawniej, wydajniej, bezpieczniej. Zobacz, nad danym produktem pracuje cały zespół: programiści, projektanci, testerzy, osoby od bezpieczeństwa, delivery, administratorzy a jeszcze gdzieś na początku jest klient, który ma wizję swojego produktu, oczekiwania i specjaliści mają to wszystko dostarczyć. No i ma działać 🙂 Można pracować na zasadzie “każdy sobie rzepkę skrobie”, ”to nie mój błąd, ale twój”, albo “to twój grajdoł”. Można też działać inaczej. Wspomniana idea to sposób pracy całego teamu, to nastawienie na dobrą komunikację, rozwiązywanie problemów i automatyzację. Kto się tym zajmuje?

Ano, w tym właśnie miejscu “cali na biało” wchodzą specjaliści, których nazywamy DevOps Engineerami, czyli osoby mające wiedzę i umiejętności z zakresu Development & Operations, a prościej potrafią programować i administrować (kumają jak konfigurować oraz utrzymać całą infrastrukturę IT). No i dla nas – rekruterów, pojawia się klops, bo szukamy de facto kogoś odjechanego w kosmos. Omnibusa. Mój kolega ładnie to ujął, mówiąc do mnie: “Renia Ty szukasz termomixa!” Mega ta metafora mi się spodobała, bo i faktycznie: mówisz, co ma zrobić, a on robi; taka automatyzacja, ale przy tworzeniu jedzenia 🙂 Sprzęt ma instrukcje, zna się na rzeczy, wiedza w zakresie przepisów imponująca, odtwarza kroki, aż doprowadzi do konkretnego celu, na przykład zupa. Nom, także fajny ten DevOps – termomix! Mam nadzieję, że łapiecie już lepiej o co w tej roli chodzi! Na czym polega trudność w znalezieniu specjalisty, który bryluje w tych dwóch światach. Frazeologicznie to szukanie igły w stogu siana 🙂

Warto zaznaczyć, że stosunkowo od niedawna pojawiło się zapotrzebowanie na DevOps`ów. Dlaczego tak? Wszystko za sprawą rozwoju technologii chmurowych, większej potrzeby automatyzacji. Więcej, o tym, jak będę przechodzić do konkretów. Wróćmy jeszcze na chwilę do kandydatów.

Przeglądając profile specjalistów na Linkedin, łatwo zauważyć dwie najczęściej pojawiające się ścieżki w karierze do DevOpsa: ktoś był wcześniej administratorem i zaczął pracować w tej roli, albo ktoś był wcześniej programistą. Nie zmienia to faktu, że każdy w danym zespole, czy to Architekt, System Engineer, Security Engineer, Product Manager, czy nawet Tester (bez urazy, to tylko przykład), może devopsować, jednak musi mieć mega szeroką wiedzę. Także tu zaczynają się schody. Osoba o backgroundzie admina, może nie do końca łapie programowanie, nie śmiga w Pythonie (może jakieś skrypty tylko), Ruby, Go, czy JavaScript, nie rozumie kodu napisanego w innych językach, nie robiła testów itd. Odwrotnie, dobry programista, może mieć braki w ogarnianiu infrastruktury, nie zna się na systemach operacyjnych, serwerach, sieciach, bazach danych, chmurach etc.

Jakby tak spojrzeć na cały wachlarz technologii, który powinien opanować DevOps, to układa nam się to w konkretne bloki. Szkopuł dla danego specjalisty w tym, aby znać, rozumieć, mieć doświadczenie, z jak największą ich liczbą. Doskonale obrazuje to ta roadmapa https://roadmap.sh/devops

Myślę, mnogość tych kafelków, idealnie wpływa na naszą rekruterską wyobraźnię, kreśląc nam, jakim kozakiem jest specjalista, który to wszystko wie… No termomix 🙂 Spokojnie, chciałabym te bloki uporządkować w mega prosty sposób, abyście lepiej rozumieli wytyczne w opisach stanowisk, a co za tym idzie, czy kandydat, którego macie na oku, jego doświadczenie dobrze wpisuje się w Waszą ofertę. W przypadku tych ról ogromne znaczenie ma dobrze odczytany profil, tym bardziej, jeżeli uświadomimy sobie, że w ramach ogólnej nazwy DevOps Engineer stosuje się wiele innych określeń jak, chociażby: DevOps Automation Engineer, Cloud Infrastructure Engineer, Cloud Engineer, Site Reliability Engineer (SRE), czy Continuous Integration Engineer.

Małymi krokami, postaram się Wam to wszystko przybliżyć w kolejnych postach. Może wasze życie rekruterskie będzie, choć nieco łatwiejsze 🙂  

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*